beta

Wersje gry

Witam, dzisiaj chciałem napisać o co chodzi z wersjami gier. Poniżej przedstawiam znaczenie najważniejszych oznaczeń wersji. Oznaczenia wersji mówią na jakim etapie jest postęp prac nad programem. Wyróżnić możemy następujące etapy:

  • Prototyp
  • Pre-Alpha
  • Alpha
  • Beta
  • Release Candidate
  • Release

Prototyp

Przeważnie na początku tworzony jest tzw prototyp. Jego zadanie jest bardzo proste, chodzi o sprawdzenie działania podstawowych funkcji (feature) gry, w praniu. Jeśli mamy pewne zastrzeżenia jak dany pomysł będzie działał, lub jak go zastosować. Tworzymy prosty prototyp jak najszybciej i jak najprościej, aby zobaczyć jak nasze pomysły co do gry sprawdzą się po zaimplementowaniu. Oczywiście prototyp tworzymy nie całej gry, tylko wybranego / wybranych elementów, co do których mamy wątpliwości.

Pre-Alpha

Jest to chyba najdłuższy etap produkcji gry. Jest to moment kiedy powstaje gra, tworzone są wszystkie mechanizmy gry, funkcje, zadania itp. Może być grywalna, ale jak nie posiada wszystkich funkcji, czyli na przykład da się chodzić, ale jeszcze nie da się skakać i nie ma stworzonego mechanizmu czarów.

Alpha

Alpha jest to wersja wyposażona już we wszystkie feature – czyli funkcje i mechaniki gry. To wszystko działa, ale jest dopracowywane, balansowane, grafika i inne elementy mogą nie być jeszcze skończone.

Beta

Jest to wersja ukończona gry, ze wszystkimi funkcjami, grafikami, animacjami, poprostu gotowy produkt, ale jeszcze z błędami. Jest to etap wyłapywania i usuwania wszystkich błędów, ale wersja beta oznacza że wszystkie elementy gry zostały stworzone jak w finalnej wersji.

Release Candidate

Jest to wersja gry kandydująca do uznania za wersję finalną. Sprawdzana jest pod kątem błędów, jeśli przejdzie testy, to ta wersja zostaje uznana za finalną. Jeśli nie przejdzie testów, z powodu istniejących poważniejszych błędów, po naprawieniu tych błędów powstaje kolejna wersja „RC”, która ponownie będzie sprawdzana czy kwalifikuje się do „wypuszczenia”.

Release

Jest to wersja finalna gry. Oficialnie wersja 1.0. Produkt przeznaczony dla klienta, powinien być pozbawiony poważnych błędów, które oczywiście mogą się ujawnić już po wypuszczeniu gry.

Pozdrawiam

Dodaj komentarz