logo genesis

Własny Framework

Stworzyłem własny prosty Framework w PHP. Wiem, że bez sensu jest wywarzać otwarte drzwi, bo dostępnych jest pełno darmowych framework’ów, bardzo rozbudowanych, gotowych i przede wszystkim działających (nie tak jak mój). Ale postanowiłem stworzyć coś prostego, po to żeby się czegoś nauczyć, a nawet jeśli będę musiał kiedyś korzystać z jakiegoś innego gotowca, to już będę z grubsza wiedział, jak to działa wewnątrz.

A więc mój framework napisany jest oczywiście w architekturze MVC. Router uruchamia odpowiedni kontroler (odczytuje też dodatkowe parametry jeśli były przesłane w adresie url), a kontroler odpowiedni widok. Układ katalogów zgapiony z Zend’a, ale to chyba sensowne rozwiązanie. Obsługa modelu, który łączy się z bazą danych i sam pobiera, aktualizuje dane. Prosty plik konfiguracyjny aplikacji, w którym zapisać można dane do połączenia z bazą danych, nazwę i katalog aplikacji, przełącznik czy jest to wersja produkcyjna, który powoduje wyświetlanie błędów. Widok który ładuje layout, może wczytać dodatkowe pliki css i skrypty. Autoloader do automatycznego ładowania plików z klasami. W zasadzie to wymieniłem chyba wszystkie opcję mojego Framework’a, poza pewnie jakimiś drobiazgami. Dodałem jeszcze dzisiaj prosty skrypt, w którym wystarczy wpisać nazwę tworzonego kontrolera, i on tworzy odpowiednie katalogi i pliki. Niby nic wielkiego, ale przyśpiesza pracę.

Niedługo postaram się podać linka, aby móc pobrać i ewentualnie przetestować framework. Nazwałem go Genesis Framework. Do prostych rzeczy – podstawowa jednostka pracy.

Pozdrawiam

Jedno przemyślenie nt. „Własny Framework

Dodaj komentarz